I år feires 10-årsjubileum og enda et rekordår i tømmervolum for vårt eksportselskap.
Sammen med Viken Skog har vi hatt suksess med eget eksportselskap for tømmer. Viken AT Market ble etablert i 2015. Selskapene hadde behov for en spesialisert og profesjonell aktør inn i det internasjonale tømmermarkedet.
Det ble fort en suksess med god etterspørsel etter norsk tømmer og godt økonomisk resultat. I år vil selskapet eksportere rundt 1,2 millioner kubikk tømmer.
Økt konkurranse
– Å utvide markedet internasjonalt har hatt stor betydning for utviklingen av selskapet. Det har bidratt til økt konkurranse om tømmeret og dernest økt lønnsomhet for skogeieren. Viken AT Market har også påvirket utviklingen hos Viken Skog og AT Skog i forhold til operasjonell drift og logistikkløsninger, sier styreleder i Viken AT Market, Anders R. Øynes.

Den yngste på laget
Sander Oterhals Eikåsen (25) er den siste som er ansatt i selskapet med ansvar for logistikk. Han er ofte innom kaiene som tømmeret blir eksportert fra, selv om mye av logistikkarbeidet skjer fra kontoret.
– Vi eksporterer mest til Sverige der vi har mange store kunder. Den største kunden vår er i Tyskland. Vi eksporterer også til Baltikum og Danmark. Vi har mange faste kunder og lange relasjoner, men jobber også med nye kunder, forklarer Sander.
Salgsteamet
Hans to kollegaer, Thomas Fillinger og Eivind Fagerhus, utgjør salgsteamet. Mens de to har mange reisedøgn til utlandet, der markedet etterspør norsk tømmerkvalitet, sørger Sander for at flyten av tømmer går som det skal. Kjersti Denver er administrerende direktør og har jobbet i selskapet siden 2018 og ble selskapets leder i 2022.

– Jobben min går ut på å sørge for god kommunikasjon og god logistikk. Jeg snakker med transportlederne i Viken Skog og AT Skog for å sikre nok volum til hver båt. Jeg bestiller båtfrakt, forhandler fraktpriser og kommuniserer fraktrutene til rederiet. Jeg har kontroll på hva som ligger på tømmerkaiene til enhver tid.
Økning på båt og tog
– I andre enden venter kundene. Det som er ekstra gøy i år, er at vi øker volumet på båt og tog som følge av rekordhøy eksport. Tidligere har togfrakten vært noe begrenset, men nå styrer vi mot 100 tog i 2025, forklarer Sander.

Båtfrakten av tømmer ut til utenlandske kunder går fra Sarpsborg, Drammen, Larvik, Bamble, Arendal og Mandal, samt fra mange mindre kaier på Vestlandet. Det meste som hogges på Vestlandet går til eksportmarkedet med båt.
– Tømmer er ferskvare, så det er viktig å vite hva vi har på lager og hvor og når det må videre for å ivareta kvaliteten. Vi flytter på enorme mengder tømmer. Da er det viktig med god flyt i kommunikasjonen og at alle er oppdaterte. Logistikk er mye skjult arbeid som involverer mange folk. Det er en spennende jobb i et spennende marked, avslutter logistikkansvarlig i Viken AT Market, Sander Oterhals Eikåsen.
